Święto Niepodległości w Szkole w Borkowie

Utworzono dnia 12.11.2019

Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II otwarto odśpiewaniem przez zebranych czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego. W ten sposób placówka włączyła się w ogólnokrajową akcję „Szkoła dla hymnu”. W uroczystej akademii uczniowie klas Vb i VIII przedstawili drogi życiowe Józefa Piłsudskiego. Poezją wspominali czasy niewoli i heroicznych czynów Polaków, których owocem była Niepodległość.

Dyrektor Józef Belgrau przypomniał uczniom wagę Mazurka Dąbrowskiego dla naszych przodków. Niekiedy trzeba było wykazać się nie lada bohaterstwem śpiewając tę pieśń. Cytując Józefa Węsierskiego i jego monografię o powiecie kartuskim, przypomniał, że w 1943 roku kilkuset kaszubskich poborowych do Wehrmachtu, wojska niemieckiego, zebrano na rynku w Kartuzach. A był to czas szczególnych represji, wiele rodzin wywieziono do obozów koncentracyjnych. „W asyście SS ci rekruci wyruszyli na dworzec kolejowy. Nagle cała kolumna gromkim głosem zaczęła śpiewać ,Jeszcze Polska nie zginęła,.. Mogli za to zostać wysłani do obozu koncentracyjnego lub nawet rozstrzelani. SS-mani jednak nie reagowali. Rekruci byli Niemcom bardzo potrzebni na frontach. Dużo z nich po kilku, kilkunastu  miesiącach służyło już w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.”

Przewodniczący Rady Miasta Witold Szmidtke w imieniu burmistrza i radnych przekazał najlepsze życzenia z okazji Święta. Podkreślił rolę działaczy kaszubskich z początku XX wieku dla powrotu Pomorza do Polski. Uroczystość zaszczycili swą obecnością także wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Albin Bychowski, radny Waldemar Dampc oraz przewodnicząca rady rodziców Weronika Elas-Miotk. Podczas akademii społeczność szkolna włączyła się gromko w wykonanie pieśni patriotycznych, a nad zebranymi unosiły się fale białoczerwonych chorągiewek. Uroczystość przygotowała Wioletta Licbarska-Kramp, nauczyciel języka polskiego i historii oraz Zyta Formela, nauczyciel muzyki.

Święto Niepodległości w Szkole w Borkowie

Utworzono dnia 12.11.2019, 15:12