Muzycy z fińskiego Lahti w borkowskiej szkole

Utworzono dnia 08.11.2018

W Szkole w Borkowie zagościli wyjątkowi goście z dalekiej Północy. Emerytowani fińscy nauczyciele z Lahti Jan Dobrowolski i Helena Parkkonen odkryli przed borkowskimi dziecmi zaczarowany świat fińskich pieśni i tańców. Opowiedzieli uczniom o życiu i zainteresowaniach ich rówieśników. O muzyce inspirowanej  dziką północną przyrodą. W Finlandii bardzo popularne są wieczory pieśni biesiadnej. Finowie uwielbiają wspólne śpiewanie. Goście zagrali i zaśpiewali Rullaati Rullaa, piękną pieśń wiosenną. Zaprezentowali znany w świecie utwór Ievan Polkka, opowiadający o młodej dziewczynie uroczonej tańcem polki. Poprowadzili uczniów w Jenkę – słynny animacyjny fiński taniec grupowy. Pani Helena grała na flecie, a pan Jan na akordeonie, który jest narodowym instrumentem Finlandii. Zaś najbardziej znanym fińskim instrumentem ludowym jest kantele, będące odmianą cytry z drewna brzozowego lub topolowego. Goście z Finlandii na co dzień urozmaicają pieśnią, muzyką i tańcem codzienność w fińskich szkołach, domach opieki i domach seniora.

Muzycy z fińskiego Lahti w borkowskiej szkole

Utworzono dnia 08.11.2018, 16:14