Dzień Edukacji Narodowej w Borkowie

Utworzono dnia 16.10.2019

Uczniowie i pracownicy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie uczcili Święto Edukacji uroczystą akademią. Uczniowie wierszem i prozą podkreślili wagę edukacji oraz przedstawili ciekawe scenki z życia szkolnego.

Dyrektor Józef Belgrau w swym przemówieniu wrócił do początków historii edukacji. Na przykładzie sumeryjskiej szkoły edubba sprzed 5 tys. lat zwrócił uwagę, że szkoła nie jest wymysłem naszych czasów. Podkreślił dużą rolę w średniowieczu norbertańskiego szkolnictwa w Żukowie. Zauważył, że od XIX wieku szkoła w Borkowie i cała społeczność wiejska jest przykładem dobrze funkcjonującej wielokulturowości, gdzie Kaszubi, Polacy i Niemcy żyli i pracowali w zgodzie, często w jednych rodzinach.

W uroczystości uczestniczył, życzeniami się podzielił oraz nagrody burmistrza wręczył wiceburmistrz Gminy Żukowo, Tomasz Szymkowiak. Borkowskie obchody zaszczycili także członkowie Komisji Oświaty i Kultury w Radzie Miejskiej Maria Byczkowska, przewodnicząca Komisji i Albin Bychowski, wiceprzewodniczący Rady Miasta. Życzyli nauczycielom „dużo szczęścia i radości w życiu zawodowym i osobistym, cierpliwości i wytrwałości, moc sukcesów zawodowych, a uczniów zdolnych i wzorowych”. Akademię przygotowała Katarzyna Gruchała wraz ze swoimi uczniami.

Geneza Dnia Nauczyciela sięga epoki polskiego oświecenia. Rozwiązanie przez papieża zakonu jezuitów groziło upadkiem edukacji u schyłku Rzeczypospolitej Szlacheckiej. Z tego względu na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z 14 października 1773 roku powstała Komisja Edukacji Narodowej. Komisja powołana została na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ale za zgodą rosyjskiego posła nadzwyczajnego von Stackelberga. Komisja Edukacji Narodowej była w praktyce pierwszym w Europie ministerstwem oświaty publicznej. W 1972 roku uchwalona przez sejm Karta praw i obowiązków nauczyciela wprowadziła Dzień Nauczyciela obchodzony 14 października.

Dzień Edukacji Narodowej w Borkowie

Utworzono dnia 16.10.2019, 18:39

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.