Borkowskie Jasełka

Utworzono dnia 27.12.2018

Tegoroczne jasełka w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie miały europejski charakter. Do Świętej Rodziny w Betlejem przybyli przedstawiciele Unii Europejskiej. U Bożego Dzieciątka szukali pokoju i radości. Posłowie z dziesięciu krajów spotkali się przy stole wigilijnym przygotowanym przez Anioła. Wspominali swoje bożonarodzeniowe tradycje narodowe,  podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. W naszej szkolnej stajence ofiarowali Dzieciątku dary symbolizujące ich kraje. Francuz przyniósł pudełko perfum, Niemiec- płytę Bacha, Włoch – pizzę i makaron, Holender - bukiet tulipanów i ser, Duńczyk - książkę „Baśnie Andersena”, Szwed – rękawiczki i czapkę, a Polak – chleb.

W świąteczny nastrój zebraną społeczność wprowadziły tradycyjne polskie kolędy. Ważnym przesłaniem tego spotkania  był utwór biskupa Antoniego Długosza:  „Europo nie możesz żyć bez Boga".

Dyrektor szkoły Józef Belgrau zaznaczył, że Jezus narodził się poza naszym kontynentem, u bram Europy, w miejscu, gdzie spotykały się drogi ówczesnego Świata. Jednak chrześcijaństwo dla Europy od pierwszych wieków było bardzo ważne. Termin „Europa” dzisiejsze znaczenie i popularność uzyskał dopiero w epoce oświecenia, wcześniej dla świata spoza było to po prostu „Chrześcijaństwo”. Na zakończenie prefekt szkoły ks. Marek Krampa wyjaśnił dzieciom znaczenia słowa jasełka, przypomniał co jest najważniejsze w tym, co wydarzyło się w Betlejem oraz życzył wszystkim błogosławieństwa na ten świąteczny czas.

Jasełka przygotowała pani Emilia Piask, katechetka szkolna wraz uczniowie klasy IVa i innych klas. Oprawę muzyczną zapewnił chórek szkolny i bracia Galińscy. Organizację przedstawienia swymi działaniami wspierały panie Zyta Formela, nauczycielka muzyki i Bożena Zaborowska, nauczycielka plastyki i techniki.

Borkowskie Jasełka

Utworzono dnia 27.12.2018, 21:37