Borkowska szkoła w Projekcie Piaśnickim

Utworzono dnia 15.06.2018

Uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie w czerwcową sobotę udali się do Wejherowa i Piasnicy. Po zrealizowaniu kilku punktów wycieczki z języka kaszubskiego stanęli w piaśnickim lesie nad grobami naszych rodaków, kobiet, mężczyzn, dzieci i niemowląt, ludzi bezbronnych i niewinnych, zabitych przez Niemców. W Sanktuarium Piaśnickim ks. kustosz Daniel Nowak w bardzo ciekawy sposób wprowadził uczniów w tamtą trudną, ale i bohaterską epokę. Zapoznał zebranych z bogatym i pięknym życiem piaśnickiej męczennicy, błogosławionej Alicji Kotowskiej. Po powrocie do muzeum w Wejherowie uczniowie uczestniczyli w warsztatach malarstwa na szkle. Stworzyli ciekawe oblicza siostry Kotowskiej, czy inne obrazy o tematyce patriotycznej.

Projekt „Piaśnica – kultura miejsca” realizowany jest poprzez wydarzenia kulturalno-edukacyjne związane z historią, literaturą, malarstwem, muzyką i filmem Piaśnicy. Pielęgnowanie pamięci o kilkunastu tysiącach zamordowanych Polaków na początku II wojny światowej jest głównym celem projektu. Zadanie jest objęte Honorowym Patronatem Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia.

Projekt Piaśnicki realizowany jest przez Fundację im. Księdza Profesora Włodzimierza Sedlaka. Ksiądz Profesor Sedlak był twórcą polskiej szkoły bioelektroniki, autorem koncepcji istnienia życia opartego o krzem i elektromagnetycznej natury życia. „Z profesorem Sedlakiem przeprowadziłem wiele rozmów – mówi Józef Belgrau, dyrektor Szkoły w Borkowie - w stanie wojennym przez rok mieszkaliśmy pod jednym dachem w Górach Świętokrzyskich. Był to wyjątkowy człowiek, miał niezwykłą relację z naturą nieożywioną, np. z głazami Gołoborza, skąd przynosił skamienieliny sprzed pół miliarda lat. Bardzo obrazowo i sugestywnie opowiadał o przyrodzie. Jego badania śledziły ośrodki naukowe radzieckie, amerykańskie, japońskie…  ”

Borkowska szkoła w Projekcie Piaśnickim

Utworzono dnia 15.06.2018, 21:11

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.